STGW60H65DFB
DigiKey Part Number
497-STGW60H65DFB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW60H65DFB
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 375 W Through Hole TO-247
EDA/CAD Models
STGW60H65DFB Models
Gate Charge
306 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
51ns/160ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 60A, 5Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
60 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
240 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 60A
Supplier Device Package
TO-247
Power - Max
375 W