STL130N6F7
DigiKey Part Number
497-15910-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15910-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15910-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STL130N6F7
Description
MOSFET N-CH 60V 130A POWERFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 130A (Tc) 4.8W (Ta), 125W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
EDA/CAD Models
STL130N6F7 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2600 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
4.8W (Ta), 125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
PowerFlat™ (5x6)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.5mOhm @ 13A, 10V