STL56N3LLH5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STL56N3LLH5 |
Description | MOSFET N-CH 30V 56A POWERFLAT |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 30 V 56A (Tc) 62.5W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STL56N3LLH5 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.5 nC @ 4.5 V |
Series | Vgs (Max) +22V, -20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 950 pF @ 25 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 62.5W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V | Supplier Device Package PowerFlat™ (5x6) |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9mOhm @ 7.5A, 10V |