STN2NF10
DigiKey Part Number
497-8023-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-8023-1-ND - Cut Tape (CT)
497-8023-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STN2NF10
Description
MOSFET N-CH 100V 2.4A SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 2.4A (Tc) 3.3W (Tc) Surface Mount SOT-223
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STN2NF10 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
280 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.3W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
SOT-223
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
260mOhm @ 1.2A, 10V