STP140NF75
DigiKey Part Number
497-5894-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP140NF75
Description
MOSFET N-CH 75V 120A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 75 V 120A (Tc) 310W (Tc) Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
STP140NF75 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
218 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5000 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
310W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.5mOhm @ 70A, 10V