STPS1170AF
DigiKey Part Number
497-15316-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15316-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15316-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS1170AF
Description
DIODE SCHOTTKY 170V 1A SMAFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 170 V 1A Surface Mount SMAflat
EDA/CAD Models
STPS1170AF Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
890 mV @ 2 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.5 µA @ 170 V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Supplier Device Package
SMAflat
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
170 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
1A