STPS1L60ZF
DigiKey Part Number
497-17151-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17151-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17151-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS1L60ZF
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 1A Surface Mount SOD-123F
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 60 V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Supplier Device Package
SOD-123F
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 2 A