STPS5H100B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 7,579
Datasheet
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 20,479
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
onsemi
Diode 100 V 5A Surface Mount DPAK
STPS5H100B
DigiKey Part Number
497-2640-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS5H100B
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DPAK
Detailed Description
EDA/CAD Models
STPS5H100B Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3.5 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
730 mV @ 5 A