STPSC10H065G-TR
DigiKey Part Number
497-13452-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13452-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13452-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPSC10H065G-TR
Description
DIODE SIL CARBIDE 650V 10A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 10A Surface Mount D2PAK
EDA/CAD Models
STPSC10H065G-TR Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 650 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
480pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.75 V @ 10 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)