STPSC10H065GY-TR
DigiKey Part Number
497-16322-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-16322-1-ND - Cut Tape (CT)
497-16322-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPSC10H065GY-TR
Description
DIODE SIL CARBIDE 650V 10A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 10A Surface Mount D2PAK
EDA/CAD Models
STPSC10H065GY-TR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 650 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
480pF @ 0V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.75 V @ 10 A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)