STPSC12H065DY
DigiKey Part Number
497-STPSC12H065DY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPSC12H065DY
Description
DIODE SIL CARB 650V 12A TO220AC
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 12A Through Hole TO-220AC
EDA/CAD Models
STPSC12H065DY Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
120 µA @ 650 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
600pF @ 0V, 1MHz
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tube
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
12A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.75 V @ 12 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)