STPST1H100ZFY
DigiKey Part Number
497-STPST1H100ZFYTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STPST1H100ZFYCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STPST1H100ZFYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPST1H100ZFY
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount SOD-123F
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.7 µA @ 100 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOD-123F
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
725 mV @ 1 A