Image for SWH201-NULN-S16-UU-WH is not available
SWH201-NULN-S16-UU-WH
DigiKey Part Number
SWH201-NULN-S16-UU-WH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWH201-NULN-S16-UU-WH
Description
CONN RCPT HSG 16POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.079" (2.00mm)
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Color
White
Part Status
Active
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Connector Type
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Contact Type
Female Socket
Note
Contacts Sold Separately
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.079" (2.00mm)