RAHVK470M1ECC8002E | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RAHVK470M1ECC8002E |
Description | CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 16V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 36 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 70mOhm 4000 Hrs @ 125°C |
EDA/CAD Models | RAHVK470M1ECC8002E Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Manufacturer Taiyo Yuden | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications Automotive |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 600 mA @ 100 kHz |
Type Hybrid | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Capacitance 47 µF | Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |
Voltage - Rated 16 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C |