F03P025S05L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tamura
In Stock: 0
Datasheet
Current Sensor 25A 1 Channel Flux Gate, Closed Loop Bidirectional Module
F03P025S05L
DigiKey Part Number
MT7404-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F03P025S05L
Description
CURRENT SENSOR FLUX GATE/CL 25A
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Sensitivity
25mV/A
Mfr
Frequency
300kHz
Series
Linearity
±0.1%
Packaging
Tray
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Part Status
Active
Response Time
0.3µs
For Measuring
AC
Current - Supply (Max)
35mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C