ICS-41350
DigiKey Part Number
1428-1064-2-ND - Tape & Reel (TR)
1428-1064-1-ND - Cut Tape (CT)
1428-1064-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICS-41350
Description
MIC MEMS DIGITAL PDM OMNI -32DB
Customer Reference
Detailed Description
50 Hz ~ 40 kHz Digital, PDM Microphone MEMS (Silicon) 1.65 V ~ 3.63 V Omnidirectional (-32dB ±1dB) Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ICS-41350 Models
Category
S/N Ratio
64dB
Manufacturer
TDK InvenSense
Voltage Range
1.65 V ~ 3.63 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply
750 µA
Part Status
Last Time Buy
Port Location
Bottom
Type
MEMS (Silicon)
Termination
Solder Pads
Output Type
Digital, PDM
Size / Dimension
0.138" L x 0.104" W (3.50mm x 2.65mm)
Direction
Omnidirectional
Height (Max)
0.039" (0.98mm)
Frequency Range
50 Hz ~ 40 kHz