DT62PW120D
DigiKey Part Number
285-2443-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT62PW120D
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 65 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
TDK-Lambda
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
41.34" (1.05m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
5.20" L x 2.71" W x 1.57" H (132.0mm x 69.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output
12V
Weight
0.882 lb (400.07 g)
Current - Output (Max)
5.41A
Base Product Number
Power (Watts)
65 W