I7C2W020A120V-PC3-R
DigiKey Part Number
285-I7C2W020A120V-PC3-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
I7C2W020A120V-PC3-R
Description
DC DC CONVERTER 8-24V 300W
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 8 ~ 24V 20A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
I7C2W020A120V-PC3-R Models
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Efficiency
97%
Size / Dimension
1.45" L x 1.34" W x 0.59" H (36.8mm x 34.0mm x 15.0mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
20A
Power (Watts)
480 W