PFE1500FB-48-000-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK-Lambda
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 31.25A 85 ~ 305 VAC Input
PFE1500FB-48-000-R
DigiKey Part Number
285-PFE1500FB-48-000-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE1500FB-48-000-R
Description
AC DC CONVERTER 85-305V 48V 1500
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Adjustable Output, PFC, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Manufacturer
TDK-Lambda
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
92%
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Full Brick
Type
Enclosed
Size / Dimension
6.19" L x 3.54" W x 0.60" H (157.2mm x 89.9mm x 15.2mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
48V
Line Regulation
±0.2%
Current - Output (Max)
31.25A
Load Regulation
±0.2%
Power (Watts)
1.5 kW