PXC-M03-24WS3P3-A
DigiKey Part Number
285-PXC-M03-24WS3P3-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXC-M03-24WS3P3-A
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 1A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXC-M03-24WS3P3-A Models
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Series
Applications
Medical
Packaging
Tube
Features
OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Isolated Module
Efficiency
82%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1A