B32033A4394M000
DigiKey Part Number
495-77270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32033A4394M000
Description
CAP FILM 0.39UF 20% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.39 µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32033A4394M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.610" W (26.50mm x 15.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
350V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Ratings
AEC-Q200, Y2
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity