B32034A4474M000
DigiKey Part Number
495-77275-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32034A4474M000
Description
CAP FILM 0.47UF 20% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32034A4474M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.630" W (31.50mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
350V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Features
85C/85% Humidity