B32036A4684M000
DigiKey Part Number
495-77281-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32036A4684M000
Description
CAP FILM 0.68UF 20% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
0.68 µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32036A4684M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.654" L x 0.669" W (42.00mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
350V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Features
85C/85% Humidity