B32653A4334J000
DigiKey Part Number
B32653A4334J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32653A4334J000
Description
CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC RADIAL
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32653A4334J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
400V