B32672Z5334J000
DigiKey Part Number
495-B32672Z5334J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672Z5334J000
Description
CAP FILM 0.33UF 5% 520VDC RADIAL
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 277V 520V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32672Z5334J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
277V
Applications
Power Factor Correction (PFC)
Voltage Rating - DC
520V