B32756G7206K000
DigiKey Part Number
495-76090-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32756G7206K000
Description
CAP FILM 20UF 10% 560VDC RADIAL
Detailed Description
20 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
EDA/CAD Models
B32756G7206K000 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.6 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
275V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
560V