B32774D8126K000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 58
Datasheet
12 µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
B32774 Series 31.50mm
B32774D8126K000
DigiKey Part Number
495-3938-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32774D8126K000
Description
CAP FILM 12UF 10% 800VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B32774D8126K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
800V
Dielectric Material
Features
Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.8 mOhms