B32774H8475K000
DigiKey Part Number
495-76665-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32774H8475K000
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 700VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32774H8475K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)
0.965" (24.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
700V
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
15.7 mOhms