B32778H8566K000
DigiKey Part Number
495-76667-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32778H8566K000
Description
CAP FILM 56UF 10% 700VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF Film Capacitor 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
EDA/CAD Models
B32778H8566K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
700V
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.5 mOhms