B32913A3334M000
DigiKey Part Number
495-3251-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32913A3334M000
Description
CAP FILM 0.33UF 20% 760VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 330V 760V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32913A3334M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
330V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
760V