B32921C3683M000
DigiKey Part Number
495-4122-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32921C3683M000
Description
CAP FILM 0.068UF 20% 630VDC RAD
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
EDA/CAD Models
B32921C3683M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V