B32924C3475M000
DigiKey Part Number
495-1889-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32924C3475M000
Description
CAP FILM 4.7UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32924C3475M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V