B32924H3335M
DigiKey Part Number
495-7049-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32924H3335M
Description
CAP FILM 3.3UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32924H3335M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.748" W (31.50mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V
Ratings
AEC-Q200, X2
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity