B32924J3335K
DigiKey Part Number
495-7050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32924J3335K
Description
CAP FILM 3.3UF 10% 630VDC RADIAL
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32924J3335K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V
Ratings
AEC-Q200, X2
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity