B32926A4335M000
DigiKey Part Number
495-75417-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32926A4335M000
Description
CAP FILM 3.3UF 20% 650VDC RADIAL
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 350V 650V Polypropylene (PP) Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.654" L x 0.709" W (42.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
350V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
650V
Ratings
X2
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity