B32926C3106M000
DigiKey Part Number
495-1891-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32926C3106M000
Description
CAP FILM 10UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
EDA/CAD Models
B32926C3106M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.634" L x 1.102" W (41.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V