B32926C3685M000
DigiKey Part Number
495-1896-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32926C3685M000
Description
CAP FILM 6.8UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
6.8 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
EDA/CAD Models
B32926C3685M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.555" (39.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V