B32926H3156M
DigiKey Part Number
495-7025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32926H3156M
Description
CAP FILM 15UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
15 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32926H3156M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.654" L x 1.299" W (42.00mm x 33.00mm)
Height - Seated (Max)
1.890" (48.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V
Ratings
AEC-Q200, X2
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity