B32926H3225M
DigiKey Part Number
495-7052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32926H3225M
Description
CAP FILM 2.2UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32926H3225M Models
Size / Dimension
1.654" L x 0.551" W (42.00mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Tolerance
±20%
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
305V
Ratings
AEC-Q200, X2
Voltage Rating - DC
630V
Features
85C/85% Humidity