B32926H3475M
DigiKey Part Number
495-7053-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32926H3475M
Description
CAP FILM 4.7UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32926H3475M Models
Size / Dimension
1.654" L x 0.709" W (42.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Tolerance
±20%
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
305V
Ratings
AEC-Q200, X2
Voltage Rating - DC
630V
Features
85C/85% Humidity