B32932A3104K000
DigiKey Part Number
495-4349-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32932A3104K000
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 305VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 305V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32932A3104K000 Models
Mounting Type
Through Hole
Mfr
Package / Case
Series
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
305V
Ratings
AEC-Q200, X2
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C