B32932A3474M000
DigiKey Part Number
495-4353-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32932A3474M000
Description
CAP FILM 0.47UF 20% 305VAC RAD
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 305V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32932A3474M000 Models
Size / Dimension
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
305V
Features
85C/85% Humidity
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C