B43456A9478M000
DigiKey Part Number
495-4237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43456A9478M000
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 16mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
14 A @ 100 Hz
Part Status
Obsolete
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.028" Dia (76.90mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.161" (105.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C