B43504A2227M007
DigiKey Part Number
B43504A2227M007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43504A2227M007
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 580mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
890 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
700 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
580mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C