B43705A5129M000
DigiKey Part Number
495-B43705A5129M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43705A5129M000
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
12000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8.4mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
41.1 A @ 100 Hz
Impedance
14 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
8.4mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C