B43705A9159M007 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 14
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 11
Datasheet
15000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5.6mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
B43705A9159M007
DigiKey Part Number
495-B43705A9159M007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43705A9159M007
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
44.9 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
9 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.6mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C