B43706A5478M600
DigiKey Part Number
495-B43706A5478M600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43706A5478M600
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
25.7 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.028" Dia (76.90mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
5.185" (131.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C