B43706A6188M600
DigiKey Part Number
495-B43706A6188M600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43706A6188M600
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 500V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
1800 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 40mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
12.4 A @ 100 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Impedance
55 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.031" Dia (51.60mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
5.185" (131.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C