B57020M2502A017
DigiKey Part Number
495-2075-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B57020M2502A017
Description
THERMISTOR NTC 5KOHM 3980K PROBE
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
NTC Thermistor 5k Cylindrical Probe, Plastic
Category
B25/100
3980K
Manufacturer
TDK
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Packaging
Bulk
Power - Max
350 mW
Part Status
Active
Length - Lead Wire
34.25" (870.00mm)
Resistance in Ohms @ 25°C
5k
Mounting Type
Free Hanging
Resistance Tolerance
±2%
Package / Case
Cylindrical Probe, Plastic
B Value Tolerance
±1.5%