B58035U5106M001
DigiKey Part Number
495-B58035U5106M001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B58035U5106M001
Description
CAP CER 10UF 500V 20SMD
Detailed Description
10 µF ±20% 500V Ceramic Capacitor Stacked SMD, 20 J-Lead
EDA/CAD Models
B58035U5106M001 Models
Category
Features
Low ESL (Stacked), High Temperature
Packaging
Bulk
Package / Case
Stacked SMD, 20 J-Lead
Capacitance
Size / Dimension
1.142" L x 0.289" W (29.00mm x 7.34mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.378" (9.60mm)
Voltage - Rated
Lead Style
J-Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C